Холограмa на древен тракийски жрец посреща посетителите на Исторически музей Приморско

Желаещите да се докоснат до иновациите на Приморско за популяризиране на културно-историческото му наследство вече могат да го направят, като посетят и разгледат музея. Холограмата е постоянно позиционирана там, в тъмнината, сякаш от нищото, се появява силуета на древен гадател, който увлекателно разказа за местните траки и за магичната сила на тяхното светилище Бегликташ. На финалните секунди от прожекцията, с 3D ефект той изважда от кесията си антропоморфни фигурки и сякаш след разговор с Боговете получава прозрение, че те са благосклонни. След което отправя покана към посетителите на музея да отидат и на светилището за да се докоснат до знанията и културата на местните.

Иновативното съоръжение е част от платформата на мобилното приложение „I walk”, от което вече са факт карти с добавена реалност, които след като бъдат сканирани със смарт телефон показват 3D изображение на обекта и след избор на език, аудио гид разказва легендата за Бегликташ. Езиците които посетителите могат да избират са български, английски, руски и полски.